אחת הטעויות הנפוצות והמשמעותיות, המביאות לסגירת מאות מסעדות חדשות וותיקות בשנה, היא ניהול שוטף המתמקד רק בשורת הרווח, מבלי לבדוק מה קורה בשורת התזרים. זאת משום שבדיוק כפי שכלי רכב אינם יכולים לזוז מהמקום ללא דלק, כך עסקים, ובפרט עסקי הסעדה, לא יכולים לתפקד ולשרוד ללא תזרים מזומנים חיובי.

מהו תזרים מזומנים?
תזרים מזומנים הוא למעשה התנועה של כסף מזומן אל תוך העסק וממנו החוצה. תזרים חיובי פירושו שחשבון הבנק של העסק נמצא בזכות, ותזרים שלילי משמעותו שהחשבון נמצא ביתרת חובה.

ומה קורה כשהתזרים שלילי?

מחסור במזומנים בולם את תפעול העסק והתפתחותו כי ללא כסף לא ניתן לחדש סחורה, לשלם משכורות, לממן הוצאות תחזוקה נחוצות ולהשקיע בפרסום. בנוסף לכך במסעדות ובתי קפה, שחווים עונתיות בהכנסות, עודפי המזומנים נועדו לסייע לצלוח את החודשים החלשים.

ומה קורה כאשר מסעדה נקלע לתזרים מזומנים שלילי?

מסעדנים ותיקים יודעים היטב שדי בחודש אחד חלש בשביל להכביד על תפעול המסעדה במשך שנה שלמה,.אולם כשתזרים המזומנים השלילי נמשך יותר מחודש-חודשיים, הוצאות המימון הולכות וגדלות והבנקים מאבדים את האמון בעסק, נוצרת מערבולת הולכת וגדלה שמושכת את העסק למטה – מצב שממנו כבר מאוד קשה להחלץ.

איך עסק מצליח נקלע למצב של תזרים שלילי?

אחת הסיבות העיקריות שבגללן עסקי הסעדה נקלעים למצב של תזרים שלילי הוא חוסר היכולת לצפות מראש את ההוצאות, ובפרט את תשלומי המע”מ, הביטוח הלאומי ומס הכנסה. כידוע, עסקי ההסעדה עובדים על אחוזי רווח נמוכים יחסית, ולכן גם מסעדה שמרוויחה יפה “על הנייר” עדיין אינה מבטיחה לעצמה תזרים מזומנים חיובי, בחשבון הבנק.
נכון, רווחיות זה מאוד חשוב והיא תנאי ראשוני להמשך החזקת המסעדה, אבל כדי שהמסעדה אכן תוכל להמשיך לפעול ולהרוויח, הניהול השוטף שלה חייב להביא בחשבון גם את מצב התזרים.

אז מה הפתרון?

הפתרון הוא להתחיל לנהל את התזרים באופן שוטף ולעקוב אחריו ברמה היומית.
מומלץ לעשות זאת באמצעות מערכת ממוחשבת. כדוגמת מערכת ניהול המסעדות ובתי הקפה של Restcontrol.

אחד היתרונות הגדולים של ניהול התזרים במערכת Restcontrol הוא שמאחר והמערכת פותחה במיוחד עבור עסקי הסעדה, היא יודעת לקחת בחשבון את עניין המע”מ, לקזז אותו בצורה נכונה ולהציג מייד את הרווח הצפויי בדרגת דיוק גבוהה יחסית. בכך המערכת מאפשרת לבעלי מסעדות, לראות, בכל רגע נתון, את תמונת המצב האמיתית, ובמידה ואכן יש קושי תזרימי, הם יכולים להיערך אליו מראש, ולא להגיע למצב של חדלות פרעון.