שוק המסעדות בארץ הוא קשה ומסעדות רבות נסגרות. למה זה קורה ומה צריך לעשות כדי שהחלום שלכם יישאר בחיים? מדריך

ללא מעט ישראלים יש חלום לפתוח מסעדה או פאב. הסגירות החוזרות ונשנות, השעות המטורפות ושלל החוקים לא מרתיעים אותם ובסופו של דבר בישראל נפתחות מסעדות חדשות כפטריות לאחר הגשם. כעת, נוסף גם חוק הטיפים שמסבך את המצב הן לבעלי המסעדות והן למלצרים, אולם הצפי הוא שלא נראה שינוי לרעה בפתיחות חדשות. אז האם ניתן להרוויח ממסעדות?

ענף המסעדות הוא ענף למוד קשיים, הנאבק באופן קבוע עם אתגרים כלכליים לא פשוטים ואחוזי הרווחיות הממוצעים בו נשחקים משנה לשנה. מדוע זה כך? אחת הסיבות העיקריות המביאה לסגירת מאות מסעדות, בתי קפה וברים בשנה היא שיטת התמחור שעליה מתבססים רוב העסקים בענף.

רוב המסעדנים רגילים לתמחר את המנות בשיטת עץ המוצר. הם מרכיבים את תפריט המסעדה, ומחירה של כל מנה ומנה שבו נקבע על פי הרכב חומרי הגלם שבה בתוספת שולי רווח מסוימים. אלא שכאן, ברווח הזה, נעוצה הבעיה, מכיוון שבמרבית המקרים מחיר המנה לא לוקח בחשבון את מלוא ההוצאות שיש להעמיס עליה, מעבר לעלות חומרי הגלם הישירים שלה. מדובר בשכר העבודה, המע”מ, הוצאות האנרגיה, שכר הדירה, הוצאות השיווק והתחזוקה ואפילו שכר הטרחה של רואה החשבון – את כל העלויות האלו, מוציא בעל המסעדה מכיסו, כשאת חלקן הוא מחויב לשלם בכל מקרה, עוד לפני שהכניס שקל אחד. אז מה הפלא שאחוזי הרווחיות בענף כל כך נמוכים ומסעדה שמגיעה ל- 12% רווח נחשבת ליעילה?

להמשך הכתבה לחץ כאן

הכתבה נלקחה מאתר:
https://finance.walla.co.il